Úvod Pivovar Výroba piva lásky

Výroba piva lásky

Příběh o Arturovi a jeho pivu lásky

 

Úplně první zmínku o vaření piva v dětenickém panství nacházíme roku 1307 z dob panování Beneše z Dětenic a Valdštejna.

 

Legendární pověst vypráví o loupeživém rytíři Arturovi, který se svou skupinou přepadal vsi v okolí Staré Boleslavi a pobil každého, kdo se mu dostal do cesty, krom mladých panen. V každé vesnici se zdržel vždy do té doby, dokud z ní nevyjedl veškeré zásoby. Nebohé panny musely být jemu i jeho chátře vždy zcela po vůli. Doslova se staly jejich otrokyněmi. Vždy při svitu úplňku vyžadoval Artur od jedné z panen uvaření piva podle jeho přísně tajného receptu. Jednalo se o jeho magické pivo lásky. Aby recept zůstal naprosto utajen, nechal nevinné panně vždy uříznout jazyk. Zázračné pivo údajně dodávalo nadlidskou chuť na hříšné neřesti a zvyšovalo pud pro páchání všech násilností.

 

Rytíř Artur se svými krutými společníky se dostal až do oblasti Dětenického panství. Psal se právě rok páně 1307, kdy byl Artur poprvé poražen. Svůj meč neúspěšně zkřížil s Benešem z Dětenic a Valdštejna, který krvavě zraněného Artura po jeho porážce uvrhl do dětenické hladomorny. Celá Arturova bídná družina byla ubita.

 

Beneš z Dětenic byl mocný muž. O Arturově kouzelném nápoji dobře věděl. To byl též jediný důvod, proč srdce tohoto ničemy stále bilo. Beneš toužil vlastnit recept na zázračné pivo lásky, proto nechal Artura ukrutně mučit, dokud loupeživý rytíř své tajemství neprozradil. Tím ovšem Arturův trest za všechna provinění neskončil. Mocný pán Dětenic ho nechal zaživa zakopat pod zem.

 

Krásná panenská dcera pána Beneše uvařila za úplňku před hradbami dětenického sídla pivo dle originální tajné receptury a každý, kdo ho vypil, pocítil silný sexuální pud, proto bylo od té doby užíváno vždy jako lektvar na zvýšení potence.

 

Pravda nebo pohádka? Odpověď dnes mohou znát pouze zdi starého sklepa nebo zámku v Dětenicích.